Tuğluk: Polis insanlara gözümüzün önünde işkence yaptı

2013-08-05 14:56:02
Yazdir

DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, Mardin’den Ceylanpınar’a doğru yola çıkanlara polisin işkence yaptığını söyledi. Aralarında bir kadın ve yaşlı bir erkeğin de içinde olduğu 10 kişilik bir grubun, ellerinin arkadan kelepçelenerek yere yatırıldığını söyleyen Tuğluk, “Yere yatıranların kafalarına ve vücutlarının çeşitli yerlerine tekmelerle, coplarla işkence yapıldı. Polislere 'yapmayın onlar da insan' dememe rağmen bizim üzerimize de yürüdüler” dedi. Diğer taraftan, Ceylanpınar’a ulaşmak isteyen konvoylar ise Viranşehir’de durduruluyor.

DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, Merdin (Mardin) ve ilçelerinden Rıha’nın (Urfa) Serêkaniyê’deki (Ceylanpınar) Rojava için nöbet eylemine katılmak için yola çıkan kitleye polisin işkence yaptığını söyledi.

Polis şiddetine tepki gösteren Tuğluk, olay yerine gittiğinde tali yolda 10 kişiyi yere yatırılmış vaziyette gördüğünü söyledi. Aralarında bir kadın ve yaşlı bir erkeğin de bulunduğu 10 kişinin ellerinin arkadan kelepçelenerek yere yatırıldığını ifade eden Tuğluk, "Yere yatıranların kafalarına ve vücutlarının çeşitli yerlerine tekmelerle, coplarla işkence yapıldı. Polislere 'yapmayın onlar da insan' dememe rağmen bizim üzerimize de yürüdüler. Bizim gözümüzün önünde işkence yapmayı sürdürdüler. Daha sonra onları tek tek gözaltına aldılar" dedi. 

Tuğluk, Ceylanpınar Emniyet Müdürlüğü'nün çetecilerin denetimine geçtiğini kaydederek, "Bunlar El Kaide'den mi talimat alıyorlar? Halka düşmanca yaklaşıyorlar. Tüm bu yaklaşımlar bizim barış umudumuzu zayıflatıyor" diye konuştu. 

Polislerin darp ettiği Nahsrettin Yaprak ile birlikte onu Ceylanpınar Devlet Hastanesi'ne götüren Kemal Durak'ın da gözaltına alınacağı belirtiliyor. Polislerce gözaltına alınan İdris Demir ve Ali Kalkan'ın yanı sıra çok sayıda kişinin Ceylanpınar Emniyet Müdürlüğü'ne getirildiği bildirildi.

VİRANŞEHİR’DE POLİS ENGELİ SÜRÜYOR

Bu arada Ceylanpınar’a gelmek için sabah saatlerinde yola çıkan kitle Wêranşar (Viranşehir) çıkışında polis tarafından engelleniyor. Yola TOMA ve zırhlı araçlarla barikat kuran polisler, gelen araçları didik didik arıyor. Bölgenin değişik merkezlerinden araçlarla Ceylanpınar'a gitmek için Viranşehir'e gelen gruplar arasında BDP Van Milletvekili Nazmi Gür ve il yöneticileri ile BDP Elazığ İl Örgütü de bulunuyor.

Dün yol kontrolleri sırasında gözaltına alınan Viranşehir Belediyesi Med Kültür ve Sanat Merkezi Sanat Yönetmeni Mehmet Karakış, daha önceki bir cezasında erken tahliye olduğu iddiası ile tutuklandı. Tutuklanan Karakış Viranşehir Cezaevi'ne gönderildi.
devrim arslan

CİHAN BAŞAKÇIOĞLU

İZMİR (DİHA)
- Kaldıkları Kırıklar Cezaevi'nin koğuşlarına ve havalandırmaya takılan kameraları sökerek cezaevi idaresine teslim eden 7 tutsak hakkında "kamu malına zarar verdikleri" gerekçesiyle açılan davada 1'er yıl hapis cezası verildi. Verilen cezaya tepki gösteren tutsakların avukatlarından Mehmet Bayraktar, "Bu tür uygulamalara uluslararası hukukun işlenmediği rejimlerde rastlandığını" ifade etti. [...]

MARDİN (DİHA) - Mardin'in Kızıltepe ilçesinde gençler ile polisler arasında saatler süren çatışmalar yaşandı.

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde devam eden hava bombardımanı ve siyasi soykırım operasyonlarını protesto etmek isteyen bir grup genç, bu amaçla Berçem Mahallesi'nde yürüyüş yapmak istedi. Ancak toplanan gençlere polis tazyikli su ve biber gazı sıkarak yürüyüşe engel oldu. Polisin bu engellemesi üzerine başlayan olaylar kısa sürede çatışmaya dönüştü.

Gruptaki gençlerin taş ve havai fişeklerle karşılık verdiği polislerle yaşanan çatışmalar ara sokaklarda saatlerce sürdükten sonra son buldu. Çatışmalar sırasında mahallenşin elektriklerinin kesilmesi de dikkat çekti. [...]

* Kaldıkları Kırıklar Cezaevi'nin koğuşlarına ve havalandırmaya takılan kameraları sökerek cezaevi idaresine teslim eden 7 tutsak hakkında "kamu malına zarar verdikleri" gerekçesiyle açılan davada 1'er yıl hapis cezası verildi. Verilen cezaya tepki gösteren tutsakların avukatlarından Mehmet Bayraktar, "Bu tür uygulamalara uluslararası hukukun işlenmediği rejimlerde rastlandığını" ifade etti.

* İzmir'in trafiğinden, gürültüsünden ve stresinden kurtulmak isteyen yurttaşlar, sabahın ilk ışıklarında oltayı, Narlıdere, Göztepe, İnciraltı, Konak ve Alsancak sahillerine atıyor. [...]

Dersim Merkez’e bağlı Çiçekli köyünde, bir itfaiye aracı, bir pikap ve bir de Tedaş’a ait araç ateşe verildi. [...]

HDP, 17-25 Aralık'taki yolsuzluk operasyonu için Meclis Araştırması istedi. Verilen araştırma önergesinde, söz konusu yolsuzluğun Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluğu olduğuna dikkat çekilerek, "Başbakan’ın çocuklarından ve bakanlardan tutalım da yabancı iş adamlarına kadar geniş bir şebekeyi içerisine alan bu yolsuzluk iddiaları aradan iki yıla yakın bir süre geçmesine rağmen herhangi bir etkin adli işleme tabi tutulmamıştır" denildi.

HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken, AKP tarafından gerçekleştirilen yolsuzlukların araştırılması amacıyla Meclis Araştırması istedi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+