BDP Kars'ta seçim çalışmalarını sürdürüyor

2013-12-06 14:36:04
Yazdir

KARS (DİHA) - BDP Kars İl Örgütü, yerel seçim çalışmaları kapsamında kent merkezinin yanı sıra 6 ilçede halk toplantıları düzenleyerek, seçim stratejilerini anlattı. 

BDP Kars İl Örgütü, 2014 yerel seçimleri çalışmalarına Kars merkez, Selim, Kağızman, Sarıkamış, Digor, Susuz ve Arpaçay ilçelerinde düzenlediği halk toplantıları ile devam etti.
Halk toplantılarına BDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, BDP PM üyesi Mukaddes Kubilay, BDP Kars il eş başkanları Turgut Taşkıran ve Şengül Mehmetoğlu ile Seçim Örgütleme Komisyonu üyelerinin yanı sıra il ve ilçe aday adayları katıldı. 

BDP Selim İlçe binasında gerçekleştirilen toplantıda konuşan BDP Kars İl Eş Başkanı Turgut Taşkıran, "Seçimler partimizin örgütlenme ve aktif çalışmalar yürüttüğü dönemlerdir. Gerçekleştirdiğimiz tüm halk toplantılarımız büyük bir coşku ve sahiplenme ile geçmektedir. Halkımızın bu duyarlılığı bizim için büyük bir onurdur" dedi.

Ardından konuşan BDP PM üyesi Mukaddes Kubilay ise, yaklaşan yerel seçimlerin kendileri açısından öneminin büyük olduğunu dile getirdi. BDP'nin "kilit parti" konumunda olduğunu ifade eden Kubilay şunları aktardı: "Kürdistan ve diğer metropollerde tüm gözler bizim partimizin adayları ve çalışmaları üzerindedir. Bu ülkede siyasetin en büyük muhalefetini partimiz yapmaktadır. Halkımızın partimize dönük büyük bir sempatisi ve ilgisi vardır. Bizler bu doğrultuda halkımıza dönük çalışmaları hızlandırıp sürecin ruhuna uygun güçlü sahiplenmeyi ortaya koymamız gerekiyor. Bunun için yaklaşan yerel seçimlerde büyük bir başarı elde ederek sürece cevap olmalıyız." 

AKP hükümeti, siyasi soykırım operasyonlarına devam ediyor. Gözaltına alınanlardan çok sayıda kişi tutuklanırken, polis, ev baskınlarında şiddete başvuruyor. Polisin bazı baskınlarda ev sakinlerini silah doğrultarak tehdit ettiği öğrenildi.

ADANA

Adana'nın birçok mahallesinde helikopter desteği ile evlere eş zamanlı baskın düzenledi. Baskınlarda evlerin kapıları kırılarak, dağıtıldı. Yapılan ev baskınlarında çok sayıda kişinin gözaltına alındığı öğrenilirken, gözaltına alınanların Adana TEM Şubesi'ne götürüldüğü belirtildi.

ANTALYA

Antalya'da önceki gün yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 14 kişiden 3'ü tutuklandı. [...]

TUHAD-FED öncülüğünde "Yüzbinlerle Önderliğin özgürlüğü için yürüyoruz" sloganıyla 1 Ağustos'ta Diyarbakır'dan Gemlik'e yapılacak yürüyüşe bir destek de kadınlardan geldi. Yürüyüşün önemine ve sürecin ciddiyetine değinen Kongreya Jinên Azad (KJA) Yürütme Kurulu Üyesi Pelgüzar Kaygısız, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan tarafından çözüm ve diyalog sürecinin son birkaç yıldır temel bir dinamik olarak işletilmeye çalışıldığını ancak seçim sonrası HDP'nin başarısını hazmedemeyen Erdoğan'ın Türkiye'yi kaosa sürüklediğini ifade etti. [...]

Kızıltepe’de gençler ile polisler arasında saatler süren çatışmalar yaşandı.

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde devam eden hava bombardımanı ve siyasi soykırım operasyonlarını protesto etmek isteyen bir grup genç, bu amaçla Berçem Mahallesi'nde yürüyüş yapmak istedi. Ancak toplanan gençlere polis tazyikli su ve biber gazı sıkarak yürüyüşe engel oldu. Polisin bu engellemesi üzerine başlayan olaylar kısa sürede çatışmaya dönüştü. 

Gruptaki gençlerin taş ve havai fişeklerle karşılık verdiği polislerle yaşanan çatışmalar ara sokaklarda saatlerce sürdükten sonra son buldu. Çatışmalar sırasında mahallenin elektriklerinin kesilmesi de dikkat çekti. [...]

HDP Urfa Milletvekili Leyla Güven, Şanlıurfa İl ve İlçe Emniyet Müdürlükleri tarafından gözaltına alınanlara yönelik işkence yapılmasını Meclis gündemine taşıyarak, araştırma ve soru önergeleri verdi.
Güven, araştırma önergesinde şunları kaydetti: "22 Temmuz 2015 tarihinde Urfa Ceylanpınar ilçesinde Mehmet Naci Yılmaz, Hasan Aydın ve Sedat Aydın adlı yurttaşlarımız, ilçe içerisinde araçla seyir halindeyken polis ekipleritarafından, aracın hacizli olduğu gerekçesiyle çevrilip Ceylanpınar İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülmüşlerdir. [...]

Mardin’in Dargeçit ve Midyat ilçelerinde yapılan ev baskınlarında 5 kişi gözaltına alındı. Midyat’ta gözaltına alınan üç kişi ifade işlemleri ardından serbest bırakıldı.

Mardin’in Dargeçit (Kerboran) ilçesine bağlı Sümer (Deywan) köyünde Şükrü Çetin ve Dargeçit’te yaşayan Şükrü İlhan’ın evine baskın düzenlendi. Baskınlar souncunda Çetin ve İlhan gözaltına alındı.

Midyat ilçesinde sabahın erken saatleri de polis ve özel hareket timleri tarafından birçok adrese baskın düzenlendi. Evlerin kapı ve çamlarını kıran polisler aileye darp girişiminde de bulundu. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+