Çıplak aramaya karşı çıkan hasta tutsak darp edildi

2013-12-11 10:50:10
Yazdir

KOCAELİ (DİHA) - Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne gördüğü tedavi sebebiyle Bolu'dan Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi'ne sevk edilen hasta tutsak Bayram Yaruk'un cezaevi girişinde çıplak arama işkencesine karşı çıktığı için darp edildiği belirtildi.

Son dönemde bölge cezaevlerinden yaşanan sürgünlerle birlikte gündeme gelen tutsaklara dayatılan çıplak arama işkencesine bir yenisi de Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi'nde eklendi. 17 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan ve 20 yıla yakın süredir cezaevinde olan hasta tutsak Bayram Yaruk, gördüğü psikolojik tedavi sebebiyle Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi sürekli tedaviye geldiği için Bolu F Tipi Cezaevi'nden Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi'ne sevk edildi. Cezaevi girişinde gardiyanlarca çıplak aranmak isteyen Yaruk'un, 4 gardiyan tarafından darp edildiği belirtildi. 

İHD'ye başvurdu

Cezaevinde Bayram Yaruk ile görüşen yeğeni Hilal Yaruk, dayısının hastalığına rağmen darp edildiğini ve darp edilmesinin ardından gardiyanlar ve cezaevi yönetimi hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından ise sürekli baskıya maruz kaldığını söyledi. Dayısı Yaruk'un Kandıra Cumhuriyet Savcılığı'na yaptığı başvuruya da henüz yanıt verilmediğini belirten Hilal Yaruk, dayısının uğradığı işkence ve yaşadığı hak ihlallerine ilişkin İHD İstanbul Şubesi'ne başvurdu.

DİYARBAKIR (DİHA) - Diyarbakır'ın Dicle İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne yönelik roketatarlı eylem gerçekleştirildi.

Diyarbakır'ın Dilce ilçesinde İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne yönelik HPG'liler tarafından roketatarlı eylem yapıldı. Akşam saat 20.00 sıralarında yapılan eylem sonrası HPG'liler ile polisler arasında çatışma çıktı. Çıkan çatışmanın halen devam ettiği bildirildi. [...]

Halil İbrahim Sınır Kapısı’nda farklı tarihlerde yaşamını yitiren 13 YPG, YPJ savaşçısı ve HPG gerillalarının cenazelerini almak isteyen halka jandarma biber gazı ve tazyikli su ile saldırdı. 

Farklı tarihlerde yaşamını kaybeden 13 YPG, YPJ savaşçısı ve HPG gerillalarının aileleri ve halk, Güney Kürdistan’ın Halil İbrahim Sınır Kapısı'nda 3 gündür bekletilen cenazelerini almak için Habur Sınır Kapısı'na gitti. [...]

ERZURUM (DİHA) - Erzurum'un Aşkale ilçesinde bulunan TOKİ inşaatında çalışan Kürt işçiler hala ırkçı grupların linç tehdidi altında. Sığındıkları inşaatta mahsur kalan işçilerde 2'sinin yaralı olduğu öğrenilirken, polislerin ırkçı guruba herhangi bir müdahale de bulunmadığı belirtildi.

Erzurum'un Aşkale ilçesindeki TOKİ inşaatında çalışan sayılarının 50'ye yakın olduğu öğrenilen Kürt işçiler, saatlerdir kalabalık ırkçı bir grubun saldırı tehdidi altında. Saldırıya maruz kalmaları üzerine çalıştıkları inşaat şantiyesine sığınan işçiler, ırkçı grubun dışarıdan attığı taşlara karşı kendilerini korumaya çalışıyor. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 info@bestanuce.com
Google+